SwiftUI’a ilk bakış

Dün yani 3 Haziranda Apple WWDC’de geliştiricileri oldukça heyecanlandıran yeniliklerini tanıttı. Elbette biz geliştiriciler için SwiftUI inanılmazdı ve birçok geliştirici hemen denemelere başladı. Eğer şu ana kadar benim gibi StoryBoard üzerinden arayüzünüzü oluşturup auto layout ile düzgün oturtmaya çalışan biriyseniz size biraz farklı gelebilir. Daha önceden Flutter, React vs ile ilgilenmiş olanların aşina olacağı bu kavram kod bloklarımız ile arayüzümüzü oluşturmamızı sağlıyor ve yanında canlı ön izleme ile.

Şu ana kadar uygulama geliştirmek için ihtiyacımız olan kütüphane UIkit oluyordu artık SwiftUI ile de geliştirebileceğiz. Bu sayede Apple iOS, iPadOS ve MacOS için tek uygulama ile tümünde çalıştırmanın önünü açmış oldu.

Tek uygulama tüm cihazlar

Başlangıç için Apple güzel bir dokümantasyon hazırlamış birçok ui elemanını kullanarak bir uygulama ortaya çıkartıyorsunuz. Ulaşmak için hemen şuraya ?? https://developer.apple.com/tutorials/swiftui/creating-and-combining-views

UI elemanlarını kolayca ulaşıp sürükle bırak ile ekleyebiliyorsunuz. Hızlı kullanımına ulaşabiliyorsunuz.

Projeye eklenen fotoğraf ve renklere de kolayca ulaşabiliyorsunuz, özellikle ismini hatırlayamadığınız fotoğraflara anında bakmak oldukça güzel.

Kod yapımız ise aşağıdaki gibi tamamen programmatically olarak oluşturuluyor.

Son olarak SwiftUI’yı oldukça beğendim. Bu yapıyı öğrenmek oldukça artı katacaktır. Zamanla daha çok rehberler ve kaynaklar çıkacaktır. Bol kodlamalı günler dilerim:)

Göz atmak isterseniz John Sundell’in hızlı bakış yazısına da bakabilirsiniz: https://wwdcbysundell.com/2019/swiftui-first-look/