SwiftUI Bir Ekrandan Diğerine Geçiş

Uygulamamızda ekranlar arası geçiş işlemi için bir segue oluşturmak ya da kod içerisinde present etmemiz gerekiyor. Ancak SwiftUI ile işler tamamen değişti. Bu yazıda üç farklı yöntem ile bir ekrandan nasıl diğer ekrana ulaşabileceğinizi anlatacağım, gelin başlayalım.

NavigationLink Kullanarak Geçiş

UIKit’te NavigationController’ımıza bir Buton ekleyerek bu butonla geçiş işlemi gibi diyebiliriz. Nasıl yapacağımıza hemen bakalım:

Not: SwiftUI’in ilk betalarında NavigationButton olarak isimlendirilmişti. Bu yazıyı yayınladığım tarihte NavigationLink olarak yeniden isimlendirildi.

Bir List Row’una Tıklamayla Geçiş

Uygulamamızda kullandığımız List yapısının herhangi bir elemanına tıklanıldığında geçiş için kullanıyoruz. Daha önceden bildiğimiz didSelectRowAtIndexPath metodunun daha gelişmişi diyebiliriz.

Aslında burada yaptığımız işlemde temelde bir NavigationLink ile geçiş.

Eğer bir view’da sadece tip belirlenmiş ve optional olmayan bir değişken koyarsanız view’u present ederken bu değişkene değer atamamız gerekiyor.

PresentationLink Kullanarak Geçiş

Son olarak uygulamamızda bir buton ile geçiş isterseniz bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay:

Not: SwiftUI’in ilk betalarında PresentationButton olarak isimlendirilmişti. Bu yazıyı yayınladığım tarihte PresentationLink olarak yeniden isimlendirildi.

Bitirmeden projenin kaynak kodlarını SwiftUI denemelerim için oluşturduğum WorkSpace içerisinde bulabilirsiniz: Github

SwiftUI ve diğer konularda yazdığım yazılara göz atabilir bana ulaşmak için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz ??

Kaynaklar:

https://www.hackingwithswift.com/quick-start/swiftui/how-to-push-a-new-view-onto-a-navigationview