Swift Context Menu – 2

Öncelikle geçen yazımda Context Menu nasıl oluşturulur ve gösterilir onu anlattım eğer okumadıysanız o yazımın linki hemen aşağıda onu okumanızı öneririm.

Bu yazıda yapacağız kısım açılan preview ekranına tıkladığımızda nasıl aksiyon alabiliriz ona baacağız.

Tableview Delegate’in bize sağlamış olduğu bir fonksiyon olan willPerformPreviewActionForMenuWith metodu adından da anlaşılacağı üzere Preview’a action yani tıklama yapıldığında tetikleniyor. Bu metot bize tableview, configurasyon ve animator parametrelerini sağlıyor.

Benim uygulamak istediğim preview’da gösterilen ekranın açılması, bunu biz animator.previewViewController şeklinde erişebiliyoruz. Ancak illaki bu kullanılmak zorunda değil farklı bir view controller inşaa ederek bu View Controller’ı present edebilirsiniz. Hemen Kodumuza bakalım:

Buradan anlaşıldığı gibi nullable previewViewController özelliği ile view controller elde ettim. Sonrasında ise bunun güzel bir animasyonla yapılması için animator.addAnimations bloğu ile View Controller’ı presented ettim. Bakalım nasıl görünüyor.

Farklı View Controller present edebileceğinizi söylemiştim ancak animator.addAnimations bloğu içinde yapmanız gerekiyor aksi takdirde “Application tried to present modally an active controller” şeklinde hata alabilirsiniz.

Sonuç:

Tam istediğimiz gibi preview’a tıklayınca animasyonlu şekilde açabiliyoruz.

Kaynak Kodlar: Github Hesabım

Sanırım bu yazılık bu kadar, diğer yazılarda görüşmek üzere. Soru ve sorunlarınız için yorumlar ya da iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 15 =