Blog

Swift UIMotionEffect Kullanımı

Telfonunuzun ana ekranında telefonun hareketlerine göre ikonların hareket ettiğini fark ettiniz mi? ya da duvar kağıdı ayarlarken perspektif şekilde ayarlanabildiğini fark etmişinizdir. Şimdi bu nedir ve kendi uygulamalarımızda nasıl kullanabiliriz bi göz atalım.

Bu efekte Motion Effect adı veriliyor ve cihazın sensörlerindeki bilgiye göre dilediğimiz View’umuzu hareket ettirebiliyoruz. Çalışma mantısı olarak oldukça basit. İstediğimiz View’a max ve min hareket aralığını belirliyoruz bu ayarları MotionEffectGroup olarak set ettikten sonra işlem hazır.

Nasıl mı yapılır?

Her zamanki gibi SingleView App projesi oluşturun. Ardından StoryBoard’umuza bir View sürükleyin ve belirginlik için renklendirin.

Efekt için UIInterpolatingMotionEffect fonksiyonu ile efektimizin hangi yönde olacağını ve cihazın hangi hareketiyle yapılacağını belirleyeceğiz.

let horizontalEffect = UIInterpolatingMotionEffect(
      keyPath: "center.x",
      type: .tiltAlongHorizontalAxis)
    horizontalEffect.minimumRelativeValue = -50
    horizontalEffect.maximumRelativeValue = 50

Yukardaki kod ile yataydaki max ve min aralığını belirlemiş olduk, aynı zamanda bu hareketin X ekseninde ve cihazın Yatay hareketlerine göre olacağını belirledik. Şimdi dikeyi de yapalım.

let verticalEffect = UIInterpolatingMotionEffect(
      keyPath: "center.y",
      type: .tiltAlongVerticalAxis)
    verticalEffect.minimumRelativeValue = -50
    verticalEffect.maximumRelativeValue = 50

Burada da Dikey olarak mx ve min değerlerini belirledik. Hareketin Y ekseninde olmasını ve cihazın dikey hareketlerine göre olmasını istedik.

Buradaki değerler tamamen size kalmıştır. Dilediğiniz ölçüde ayarlayabilirsiniz.

Efektimiz için her şey hazır son olarak bir UIMotionEffectGroup oluşturup yukarıdaki efektlerimizi gruplayıp view’umuza ekleyeceğiz.

let effectGroup = UIMotionEffectGroup()
effectGroup.motionEffects = [horizontalEffect, verticalEffect]
    
blueView.addMotionEffect(effectGroup)

Bu efekt ile cihazın hareketine göre view’umuzu hareket ettirdik. Dilersek cihazın hareketinin tersine göre de yapabilirsiniz Ana ekrandaki duvar kağıdının hareketinde olduğu gibi. Yapmanız gereken oldukça basit max ve min değerlerini tersine çevirmek böylece cihazın hareketine zıt efekt elde etmiş olacağız.

Yukardaki kodlar ile her UIView yapısına Motion efekti uygulayabilirsiniz. Şimdi kademeyi biraz daha arttırıp 3 boyutlu efekt yapalım.

3D Motion Effect

3 Boyutlu motion efekti için senaryomuz biraz basit olsun cihazın dikey hareketlerine göre bir View’umuz hareket etsin hayal etmeniz açısından view’un yatay ortasından içe veya dışa doğru döndürülmüş gibi.

Biraz karışık oldu farkındayım ancak kodumuzu yazıp sonucunu görünce anlayacağız.

StroyBoard’umda bir View oluşturuyorum ve renklendirip içine Label ekliyorum. Unutmayın View’a etki eden efekt dolayısıyla içerisindeki elementlere de etki edecektir.

Hareketin oranını belirlemek için bir CATransform3DIdentity oluşturuyoruz, bu hareketin oranını kontrol edecek. Aynı zamanda haketin cihazın hareketine zıt ya da aynı yönde olmasını bu oran ile ayarlıyoruz.

var identity = CATransform3DIdentity
identity.m34 = -1 / 200.0

Burada yaptığımız işlem oranı belirlemek bu oran için matrisin 3,4’ünü kullanıyoruz. Kabul bu da kafa karıştırıcı. Kısaca özetlemek gerekirse z eksenine göre oranı. Detaylı açıklamalar için: https://developer.apple.com/library/content/documentation/Cocoa/Conceptual/CoreAnimation_guide/AdvancedAnimationTricks/AdvancedAnimationTricks.html#//apple_ref/doc/uid/TP40004514-CH8-SW13 http://en.wikipedia.org/wiki/3D_projection#Perspective_projection

Burada da cihazın hareketine zıt ya da aynı yönlü olmasını isterseniz identity.m34 değerini pozitif ya da negatif olarak belirleyebilirsiniz.

Z eksenine göre efekt oranını hallettiğimize göre şimdi View’umuzun efektin max ve min değerlerindeki değişimini yapalım.

let minimumTransform = CATransform3DRotate(identity, (315 * .pi) / 180.0, 1.0, 0.0, 0.0)
    
let maximumTransform = CATransform3DRotate(identity, (45 * .pi) / 180.0, 1.0, 0.0, 0.0)

Buradaki olayı kısaca özetleyeyim 1. parametremiz yukarda oluşturmuş olduğumuz 3D Transform Identity, 2. parametre ise hareket açımız. geri kalan parametreler ise sırasıyla x y z eksenlerine göre değerler. Ben sadece x ekseni referanslı hareket etmesini istediğim için x eksenini max yapıp diğer eksenleri 0 olarak ayarladım. Buradaki açılar ise edindiğim kaynaktan aynen aldım. max açı 5.5 derece kadar ediyor. min açı ise 0.78 derece ediyor. Bu açı değerleri ile tam dik ve tam yatay pozisyonda varsayılan konumda açılıyor.

Şimdi sıra geldi view’umuza bu hareketi eklemeye. İlk olarak view’un katmanının transformuna yukarıdaki identity’i set ediyoruz.

redView.layer.transform = identity

Şimdi efekti UIInterpolatingMotionEffect olarak ayarlıyoruz. Bu ayarda katmanın hangi özelliğine ve cihazın hangi yönüne olacağını belirliyoruz. Ardından max ve min değerlerimizi set ediyoruz.

let effect = UIInterpolatingMotionEffect(
      keyPath: "layer.transform",
      type: .tiltAlongVerticalAxis)
effect.minimumRelativeValue = minimumTransform
effect.maximumRelativeValue = maximumTransform

redView.addMotionEffect(effect)

View’umuza efektimizi eklediğimize göre sonuçları görebiliriz.

Bu uzun yazımın sonuna geldiğime göre dilerseniz diğer yazılarıma göz atabilirsiniz. Yine her zamanki olduğu gibi kaynak kodları GitHub üzerinden edinebilirsiniz.

Kaynaklar:
-> https://nachbaur.com/2019/04/24/uimotioneffects
-> http://en.wikipedia.org/wiki/3D_projection#Perspective_projection
-> https://developer.apple.com/library/content/documentation/Cocoa/Conceptual/CoreAnimation_guide/AdvancedAnimationTricks/AdvancedAnimationTricks.html#//apple_ref/doc/uid/TP40004514-CH8-SW13

Swift, Table View fazlalık Seperator Çizgilerini Gizleme

Mobil uygulamaların neredeyse olmazsa olmazı Table View kullanımı her yerde karşımıza çıkmaktadır. Ancak TableView’daki içeriğimiz belirlediğimiz sınırdan küçük olursa boş hücre çizgilerini görmek her zaman hoş görünmüyor.

Çözüm olarak boş bir view eklemek kadar kolay bir çözümü var.

Aslında ben 10 adet hücre olacak demiştim ancak 10 hücre Table View’umun boyutundan az yer kapladığı için boş olarak dolduruldu.

Bunun için StoryBoard’umuza Table View üzerine bir boş bir view sürükleyip bırakmanız yeterli.

Eğer arkaplanda herhangi bir reklendirme ya da imaj varsa View’un arkaplan rengini Clear Color yani saydam yapabilirsiniz.

Sonuç nasıl mı oldu? Tam istediğimiz gibi.

Bu kısa yazı da bittiğine göre arada sırada yazdığım diğer yazılarıma göz atabilirsin, ya da sorularını yorum, iletişim sayfasından iletebilirsin. Kendine iyi bak 🙂

Xcode Workspace’e CocoaPods eklemek

Swift’i öğrenme sürecimde bu işin ustası insanların nasıl yaptığına bakıp anlamaya çalışırım hep. Birçok blog yazısı, podcast bana çok şey kattı. Ancak Late Night Muhabbetlerinin yeri ayrı oldu çünkü profesyonel proje yapısı ve birçok şeyi görme şansım oldu. https://www.youtube.com/channel/UCjVMKSrhru8KSirbfzzFHpw

Bunlardan birisi de proje dizinini temiz tutmak hakkında oldu. Bunu bir workspace oluşturup içine projeler ekleniyor ve her projenin kendine özgü ayrı bir klasörü olup temiz bir dizin elde ediliyor. Buraya kadar her şey güzel ancak CocoaPods eklemek istediğimizde CocoaPods zaten bizim için Workspace oluşturuyordu ancak proje dosyalarıyla birlikte olup istediğimiz temiz dizini elde edemiyorduk. Peki CocoaPods’un yapacağı işi önceden daha iyi şekilde yaptığımızı CocoaPods’a nasıl bildireceğiz?

Projemize CocoaPods eklerken terminal yardımıyla ‘pod init’ komutunu kullanıyoruz ancak burada CocoaPods proje dosyasını göremediği için podfile’ı elle oluşturacağız tabiki bir kaç eklenti ile.

Pod files for _Project_
platform :ios, '11.0'
workspace '_WordspaceAdi_'
target '_Project_' do
xcodeproj '_projectDizini_'
use_frameworks!
pod .........
end

Bu şekilde podfile’ımızı oluşturduk ve içine istediğimiz pods’ları yazdık. Workspace’imizi de gösterdiğimiz için tekrardan workspace oluşturmayacak proje dizinimiz temiz kalacak. Aynı zamanda eklenen 3. parti kütüphanelerde ayrı bir klasöre kaydedilip her şey kendi yerinde çalışmasına devam edecek.

Son Olarak…

Xcode’da linkleme ile ilgili sorunlar olabilir bunun için proje ayarlarından ‘Linked Frameworks and Libraries’ kısmından framework’ünüzü eklerseniz sorun çözülecektir. Mutlu ve bug’sız kodlamalar 💻

Swift yuvarlatılmış köşeler ve animasyon

Mobil uygulamada görünümün güzel olması çok önemlidir, kullandığımız görüntülerin köşelerinin her zaman keskin hatlara sahip olmasını istemeyiz. Xcode hala view ve görsellerin köşelerini yuvarlamak için kod kullanmadan düzenleme imkanı sunmuyor. Mecburen kodlarımızla bu işleri yapacağız.

Köşeleri yuvarlamak yani radius dediğimiz olay için .layer.cornerradius özelliğini kullanıyoruz.

blueView.backgroundColor = .blue
blueView.layer.cornerRadius = 25.0
blueView değişkenimize viewDidLoad altında bu kodu verdiğimiz zaman uygulamamızda nasıl göründüğüne bakalım:

Kodumuzun sonucu

Tüm köşeler yuvarlamak işinizi görmemiş olabilir bunun için güzel haber iOS 11 ile birlikte istediğimiz köşeleri yuvarlayabiliyoruz.

Bunun için köşelerimizi belirtmek için anahtar kelimelerimiz:

 • layerMaxXMaxYCorner => alt sağ köşe
 • layerMaxXMinYCorner => üst sağ köşe
 • layerMinXMaxYCorner => alt sol köşe 
 • layerMinXMinYCorner => üst sol köşe 

Anahtar kelimelerimiz bunlar peki bunları nasıl kullanacağız? 🤔

if #available(iOS 11, *) 
{
 blueView.layer.maskedCorners = [.layerMinXMinYCorner, .layerMaxXMaxYCorner]
}

Bu kodumuz istediğimiz köşeyi yuvarlatılmış olmasını sağlıyor. Nasıl görüldüğüne bi bakalım.

Sol üst ve sağ alt köşe istediğimiz şekilde yuvarlatılmış oldu.

Birde Animasyon Ekleyelim

UiView animasyonu ile köşelerin yuvarlatılmasını animasyonlu şekilde yapalım.

if #available(iOS 11, *) {
 UIView.animate(withDuration: duration, animations: 
{
  self.blueView.layer.cornerRadius = radius
 }, completion: { _ in
  UIView.animate(withDuration: duration, animations: 
{
   self.blueView.layer.cornerRadius = 0
  })
 })
}
Bu şekilde animasyonlu olarak kullanabiliriz.


Tweak geliştirme, kendi tweakinizi oluşturun| 1- Giriş

Jailbreak dünyasında herşey geliştiricilerin yetenekleri ve hayal gücüyle oluşturdukları tweakler ile sağlanır. Bu tweakleri geliştirmek aslında düşündüğümüz kadar zor değildir nasıl yapılacağına dair fazla kaynak olmasada kendim boş vakit değerlendirmesi olarak öğrendikçe paylaşıyor olacağım

Tweak geliştirmek için bize gerekli olan THEOS kurulumu, tweak projesi oluşturma, projenin başlangıç ayarı ile ilk tweakımızı oluşturmuş olacağız.

THEOS Kurulumu [macOS]

Theos kurulumunu ekran görüntüleriyle birlikte çok kolay bir şekilde kuracağız, tüm işlemler Terminal üzerinden olacaktır. Bu rehberi okuyorsanız Terminal hakkında bilginiz vardır kabul ediyorum.

İlk olarak Xcode uygulamasını Mac Appstore üzerinden ücretsiz şekilde indirin ardından Xcode eklentilerini aşağıdaki kodu terminale kopyalayarak yükleyin.

xcode-select --install
Command line tools kurulumu

MacOS için eksik paketleri kurmamıza olanak sağlayan Brew’i kolayca kurmak için terminalimize aşağıdaki kodu yapıştırıp enterlayın.

/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"
Brew kurulumu
Kurulum tamamlandı ekranı

Kurulum tamamlandıktan sonra brew paketi olan ldid paketini kurmamız gerekiyor.

brew install ldid xz
ldid kurulum bitti ekranı

Bu paketimizde kurulduktan sonra THEOS kurulumuna başlayabiliriz. İlk olarak aşağıdaki kodu terminalimize yazıp enterlayalım. Ardından diğer satırıda kopyalayıp enterlayalım.

echo "export THEOS=~/theos" >> ~/.profile

git clone --recursive https://github.com/theos/theos.git $THEOS


Bu işlemlerden sonra aşağıdaki kodlarıda terminale kopyalayalım.

curl https://ghostbin.com/ghost.sh -o $THEOS/bin/ghost

chmod +x $THEOS/bin/ghost

Proje Oluşturma

Projemizi nereye oluşturmak istiyorsak önce terminal ile o dizine gelmemiz lazım. Bunun için terminalin cd komutunu kullanacağız. cd yazıp kullanmak istediğiniz klasörü sürükleyip enterlayın.

Tüm işlemler bittiğine göre ilk projemizi oluşturabiliriz demektir. Bunun için yine terminalimizi kullanacağız. Terminal ekranımıza $THEOS/bin/nic.pl yazarak proje oluşturabiliriz.

Proje oluşturma ekranı

Bu ekrandaki listeye bakacak olursak widget oluşturma, tweak yapma, uygulama geliştirme, activator eylemleri gibi birçok projeyi başlatabiliyoruz. Biz 13. seçenek olan iPhone/tweak ile devam edeceğiz. 13 yazarak enterlayın.

Bize paket adı, tweak adı, geliştirici ismi gibi birçok şey soracak.


Bu ekrandaki bilgileri Author/Maintainer kısmına kadar dilediğiniz şekilde girin. Son ikisini ise enterlayarak geçin. 

Tweak dosyaları

Bu ekranda tweaking dosyaları bulunuyor buradaki Tweak.xm dosyasında bizim kodlarımız bulunuyor. .plist dosyasında ise tweak için bazı ayarlar bulunuyor.

Peki kodlar?

Tweak oluşturmak için kodlama biliyor olmak gerekli tabi bu kodlama Objective-C dili. Swift için tweak yapımını kendim öğrendikçe paylaşacağım. Objective-C öğrenmek için internette birçok kaynak bulabilirsiniz.

Projemizi oluşturduk peki derlemesi?

Yazılımla ilgilenenlerin bitmek bilmeyen derleme sürecini çok iyi bilir. Birçok hata, eksik derleme sürecinde karşımızda belirecektir. Tweakimizi derlerken yazım hatası (syntax) yapmışsak karşımızda belirecektir.

Derlemek için yine Terminal ile tweak klasörümüze gelelim. 

make package 
Derleme ekranı

Bu komutu kullanarak tweak derlememizi yapabiliriz. Tweak dosyamız packages klasöründe sizi bekliyor olacaktır.

Eğer kendi reponuzu kurmak isterseniz önceki yazıma göz atın Cydia Reposu Kurmak

Bir sonraki yazımda Flexible kullanarak uygulamaların ve SpringBoard’ın objelerini bulup kullanacağız.

Bana ulaşmak için iletişim formunu kullanabilirsiniz ya da yorum yazabilirsiniz.

Cydia reposu nedir, nasıl kurulur, nasıl yönetilir?

Apple’ın iOS cihazlarına çok farklı değişiklikler yapmamızı sağlayan jailbreak işlemi ile Cydia üzerinden dağıtılan tweakleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bunun için varsayılan olarak gelen repoları kullanabilir ve sayısız repoyu Cydianıza ekleyerek orada bulunan tweakleri indirebilirsiniz.

Cydiadaki sayısız repolardan biride sizin olabilir bu yazımdaki işlemleri yaparak kendi Cydia reponuza sahip olabilirsiniz.

Cydia Kaynak ekleme ekranı

Öncelikle repo için sağlayıcı bulmanız gerekmekte. Kendinize bir GitHub hesabı açarak GitHub üzerinde reponuzu barındırabilirsiniz. Ancak reponuzun dosyaları herkese açık olacaktır. Ya da kendinize ait bir Hosting ya da Sunucu üzerinde de reponuzu barındırabilirsiniz. Reponuzun nerede olduğu farketmeksizin aşamalar hepsinde aynıdır.

Bu işlemleri macOS işletim sistemi kullanılan cihaz üzerinden anlatacağım Windows kısmı için bu işlemler biraz farklı Linux işletim sistemi için macOS ile benzer.

İşlemlere başlamadan önce cihazımıza bazı paketleri kurmamız gerekiyor. ( linux işletim sisteminde varsayılan olarak gelmektedir)

Detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz: Brew

Terminal’i açarak  aşağıdaki komutu girin:

/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)”
Terminal komutu

Terminal işlemleri tamamladıktan sonra aşağıdaki komutu girin:

brew install dpkg

Repo hazırlanması

Şimdi ön hazırlıklar tamamlandığına göre repo oluşturma adımlarına geçebiliriz. Linkteki dosyayı indirin bu size hazır şablon sunacaktır. İçerisinde repo için lazım olabilecek tüm dosyalar mevcuttur. Hazırlanması Yusuf Özgül ve JailbreakTR repo ekibi tarafından yapılmıştır.

Önemli bir not: Klasördeki çalıştırılabilir dosyalar Masaüstünde çalışacak şekilde ayarlanmıştır.

Dosyayı bu linkten indirebilirsiniz https://www.dropbox.com/s/2uduooe3smzorso/Repo.zip?dl=0&m=

Klasör içindeki dosyalar

Klasör içindeki cydownload uygulaması ile deb dosyalarını edinebilirsiniz. İndirdiğiniz deb dosyalarını paketler klasörüne atın ve

 • 1-Cikar dosyasına çift tıklayın. Bu işlem deb dosyasını düzenlenebilir hale getirecektir.

Paketler klasörüne gelen klasördeki DEBIAN klasörüne girin ve buradaki control dosyasını herhangi bir metin editörüyle açın ve aşapıdaki satırlar çıkacaktır.

Package: com.yusufozgul.tvpluscaptureenabler (Paket Adı )
Name: TV+ Screenrecorder Enabled (Görünen tweak adı)
Depends: mobilesubstrate (Gereklilik)
Version: 0.0.1 (Tweak versiyonu)
Architecture: iphoneos-arm (Çalışması planlanan mimari)
Description: Tv+ ekran kaydetmeyi etkinleştirin (Açıklama)
Maintainer: Yusuf Özgül (Repo yöneticisi)
Author: Yusuf Özgül (Tweak yapımcısı) (Değiştirmeyin)
Section: Tweaks (Cydia kategorisi)
Depiction: https://yusufozgul.github.io/depic/index.html?p=tvPlus (Ayrıntılar sayfamız)

Klasörümüzde çıkan detaylar sayfası için dilerseniz kendiniz oluşturabilirsiniz ya da Github buradan istediğinizi alabilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz herhangi bir site yapabilirsiniz.

 • 2-Hazirla dosyasına çift tıklayın bu dosya macOS işletim sisteminin oluşturduğu gereksiz dosyaları temizleyip repoya sunmaya hazır hale getirecektir
  3-Temizle dosyasıyla paketler klasörünü temizleyebilirsiniz.

 

Geldik son kısıma şimdi hazırlanan dosyalarımızı Github hesabınıza ya da FTP hesabınıza göndermeniz gerekmekte bunu klasör içinde çıkan Release dosyasıyla yapacağız. Bu dosyadaki Origin, Label, Description kısımlarını düzenlemeniz gerekmekte. Şimdi paketler, ayrintilar, Packages, Packages.bz2 ve Release dosyalarınızı internete göndermeniz gerekiyor.

Ve son olarak şu iki repoyuda cydia’nıza eklemeyi ihmal etmeyin 🙂 JailbreakTR Repo ve Yusuf’s Repo.

Soru ve sorunlarınız için iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

Github Öğrenci Paketi Neler Sunuyor?

Yazılım dünyasında olanların ve özellikle açık kaynak kodlu projelerin uğrak noktası olan Github, öğrencilerin yararlanabilmesi için birçok hizmeti indirimli ya da  belirli bir süre için ücretsiz olarak sunuyor. Tabi bunlar için öğrenci olduğunuzu ispatlamanız gerekmekte. Ben öğrenci hesabı başvurusu yaptığım zaman öğrenci belgesinin fotoğrafını göndermiştim silerseniz .edu uzantılı mail adresinizide kullanabilirsiniz. 

Öncelikli olarak GitHub üzerinde hesap açmanız ve ardından Github Education adresinden işlemleri takip etmeniz gerekiyor. Onaylandığına dair bildirimi size mail üzerinden gönderiyorlar.

GitHub Öğrenci Paketi

Peki GitHub bize neler sunuyor?

 • Amazon web servisleri ( AWS) üzerinden 150 $’a kadar kredi
 • Bitnami ücretsiz bir yıllık üyelik. Bitnami bulut uygulamaları için gereken paketleri tek seferde kurmanıza ve yönetmenizi sağlıyor.
 • Cart, Mekansal veri analizi, görselleştirme ve uygulama oluşturma için açık ve güçlü bir platform. Bu platformda iki yıllık ücretsiz premium üyelik.
 • DataDog ileBulut tabanlı altyapı izlemenizi  sağlıyor ve 2 yıl boyunca en fazla 10 sunucuyu izleyebiliyorsunuz.
 • DigitalOcean’dan 50$’lık kredi ile hosting, sunucu gibi hizmetler satın alabilirsiniz.
 • Github üzerinde normalde bir adet oluşturabildiğiniz gizli repo öğrenci paketi ile sınırsız hale geliyor.
 • GitKraken git istemcisini bir yıl boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz.
 • Canlı yazılım öğrenme desteği alabileceğiniz HackHands’te 25$ kredi alabilirsiniz.
 • Web siteniz için SSL sertifikası ve .me uzantılı bir domain’i NameCheap üzerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz.
 • Çok fazla mail göndermeniz gerekiyorsa bu konuda mecburen ücretli bir servis kullanmanız gerekiyor. Github öğrenci paketiyle SendGrid üzerinden aylık 15000 mail’i ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.
 • Github ödeme hizmetinide unutmamış Stripe ile 1000$’a kadar vergisiz ödeme alabilirsiniz, mobil uygulamanız, bağış gibi yerlerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 • Yerel mobil uygulamalar için Dinamik A / B testi, akıllı push bildirimleri ve özel analizler için Taplytics’i 6 aylık bir süre için kullanabilirsiniz.
 • Kariyerinizi bir geliştirici olarak başlatmak için Web Geliştirme Temelleri’ni öğrenmek istiyorsanız Thinkful sizlere ücretsiz.
 • Açık kaynak ve özel projeler için sürekli entegrasyon platformu olan Travis CI sizler için ücretisiz.
 • Unreal Engine ile PC, konsol, mobil, web ve VR için eksiksiz bir oyun geliştirme araçlarına sahip olabilirsiniz.

GitHub’ın Yeni Eklemeleri

Github Öğrenci paketine eklemelere deva ediyor son eklemelerle aşağıdaki servisler dahil edildi.

 • JetBrains’in ücretli olan IDE’lerini ücretsiz olarak zaten kullanılabiliyordu şimdi direk Github hesabınız ile kullanabileceksiniz.
 • Bulut tabanlı web servis platformu olan Heroku’dan küçük çaplı projelerinizi 2 yıl boyunca ücretsiz kullanabileceksiniz.
 • İş akışı ve görev takibi için GitKraken Glo’yu 1 yıl boyunca ücretsiz kullanabileceksiniz.
 • Algolia, geliştiricilere, ön uç kitaplıklarından arka uç çerçevelere ve API istemcilerine ürünlerinde arama yapmak için eksiksiz bir araç seti sağlayan bir arama API’sidir. Artık Github öğrenci paketi ile bir aylık süre ile ücretsiz.

Github öğrenciler için birçok işe yarar hizmeti sunuyor, öğrencilik hayatında bu kadar hizmete kolay kolay para yetirilemeyeceği aşikar.